Хочу розповісти історію, яка розпочалась в далекі, а може і не такі вже далекі часи і продовжується до сьогоднішнього дня. І саме цікаве, що вона пов'язана з ім'ям мого земляка – Великого українця Тараса Григоровича Шевченка. І розпочалася вона на Чернігівщині.
А тепер все по порядку. У вересні 2013 року на сайті Жадівської ЗОШ І-ІІІ ступенів було розміщено повідомлення «Гості із Чернігівського земляцтва», в якому йшлося, що 21 вересня 2013 року до учнів школи завітали: голова Семенівського відділення Чернігівського земляцтва Клименко Євген Миколайович, заслужений працівник культури України черкащанин Портянко Володимир Костянтинович, скульптор, уродженець с.Жадове Липовка Іван Романович, журналіст газети «Правда України» Сергій Панкратьєв, начальник відділу освіти Гузоватий Сергій Михайлович, директор Будинку творчості Ткаченко Володимир Іванович. Шановні гості ознайомилися із виставкою квітів, завітали до музейної кімнати «Шкільна світлиця», розповіли про роботу земляків. Скульптор Липовка І. Р. подарував школі барельєф Т. Г. Шевченка.
Так от, під час спілкування з учителями школи ми довідались про таку річ. Колись школа носила славетне ім'я Тараса Григоровича Шевченка. Проте з часом це ім'я чомусь забули, а може ця така гучна назва комусь різала вуха. І школа залишилась і залишається до сьогодні без цього імені. Ми поговорили, що добре було б повернути школі у рік 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка її забуте ім'я і позбутись несправедливості, та й вчителі були не проти. Але, як кажуть, поговорили і розійшлись. Ніхто не наважився тоді розпочати роботу з пошуку свідків (а вони ще є живі) та інших документальних підтверджень цьому факту. Я не був з того часу на Семенівщині (до речі, у той день 21 вересня 2013 року відбулась знаменна подія – у Будинку культури м. Семенівка було урочисто відкрито Народний музей Тараса Шевченка).
Нещодавно делегація Чернігівського земляцтва знову відвідала Семенівку, де було відкрито другу кімнату цього музею. Як розповів мені голова Семенівського відділення Чернігівського земляцтва Клименко Євген Миколайович, ця подія пройшла з великим піднесенням, адже Тараса Григоровича народ шанує, і це засвідчується такими подіями. І яке моє було здивування, коли на питання, чи повернуто Жадівській школі ім'я Батька Тараса, Євген Миколайович сказав, що, на жаль, ні.
Тому, порадившись з Євгеном Миколайовичем, ми вирішили розпочати акцію: «Поверніть школі ім'я Тараса Шевченка».
Перше. Ми звертаємось до тих живих свідків, які закінчили цю школу. На виданих їм атестатах (а такі вже знайшлись) стоїть печатка з написом: «Жадівська середня школа імені Тараса Шевченка». Шановні друзі! Зробіть ксерокопію свого атестата і надішліть її на адресу Чернігівського земляцтва у Києві: 02660 м. Київ, Броварський проспект, 15, і напишіть хоч невеличкі спогади про цю школу, про вчителів, про тих, хто навчався разом з вами. Першим, хто надав нам таку ксерокопію, був Іван Романович Липовка. Він теж підтримує нашу акцію.
Друге. Ми звертаємось до тих архівних установ, де можуть зберігатись документи (рішення, постанови і т. д) про присвоєння школі с. Жадове ім'я Тараса Григоровича. Якщо знайдуться такі документи, то надішліть їх на вказану адресу.
Третє. Ми звертаємось до органів державної влади і місцевого самоврядування (райради і облради) дати доручення відповідним установам щодо з'ясування обставин і причин забуття цього імені.
Четверте. Ми звертаємось до редакцій газет з проханням опублікувати цей матеріал і допомогти нам у пошуку живих свідків і матеріалів щодо цього факту.
Зі своєї сторони ми будемо робити все можливе, щоб повернути славетне ім'я школі с. Жадове. Якщо ми всі разом цього не зробимо, то будемо, як казав Тарас Григорович, «правнуками поганими». Я особисто цього і не хочу.
А такий прецедент вже є: у 2000 році було відкрито музей Тараса Шевченка у школі №30 м. Вінниця. Так от, коли почали працювати над створенням музею, то з'ясували, що у школи немає ім'я. Воно було забуте. Почали з'ясовувати і дізналися, що у 1961 році в 100-річчя від дня смерті Тараса Григоровича школі було присвоєно його ім'я. Але з часом про це чомусь забули. Проте в день відкриття музею на школі вже висіла вивіска: «Середня школа №30 імені Тараса Шевченка». Вінничани вирішили все швидко і красиво!
Р.S. Оскільки у нас є тепер помічник – комп'ютер, то я розпочав із пошуків інформації саме в Інтернеті. І не повірите, але дещо вже знайшов. У розділі «Фото Планета» – Фотографії на Facebook є таке повідомлення за 15.08.11: «Жадово – село, центр сельского Совета. Расположено в 18 км от районного центра и в 25 км от железнодорожной станции Семеновка на линии: Новозыбков – Новгород-Северский. В средней школе имени Т.Г.Шевченко 35 учителей обучают 411 учеников. 1263 уроженца села сражались на фронтах Великой Отечественной войны, из них 1100 награждены орденами и медалями, 667 – погибли».
Ось вже і є одне підтвердження, що школа с.Жадове носила ім'я Т.Г.Шевченка! Я впевнений, що разом ми знайдемо багато таких підтверджень. І добре ім'я Батька Тараса буде повернуто школі.
Володимир ПОРТЯНКО,
заслужений працівник культури України. |