На території заповідника знаходяться 39 унікальних пам’яток історії, архітектури, археології та природи. А відновленій цитаделі і палацу Кирила Розумовського взагалі ціни не має. Під’їжджаючи до Батурина, ми побачили, що на березі найчистішої річки Сейм височіє красень-палац Розумовського. Триповерхова будівля зачаровує своєю величчю і граціозністю. На першому поверсі розміщена чудова картинна галерея.
Другий поверх – це різні за призначенням вітальні, банкетна зала та кімната-музей, яка нагадувала, що Розумовський – виходець з простих селян.
На третьому поверсі розміщені опочивальні.
А доповнюють довершеність ансамблю два новозбудовані флігелі.
Ще ми відвідали відбудовану частину фортеці – цитадель. І тепер ми маємо уявлення, як колись захищали наші предки своє місто від ворогів.
Перебування в будинку козацького судді підтверджує думку про те, що не тільки шаблями завойовується світ, а ще й вірою та коханням.
Незабутні враження залиша-ється від побаченого у підземному казематі. Адже там на відвідувачів чекають дві воскові фігури: головний писар козацького судді і полонений козак, від погляду якого стає моторошно. Тут же представлені катування людей. Навіть розпо¬відь про них наводив на нас жах.
Неможливо не помітити навколо будівель різних дерев і розмаїття гарних квітів.
А ще ми побували в будинку-музеї та на могилі П.Куліша у селі Матронівка. Там побачили музей, алею закоханих, хрест, який поставила дружина письменника, також могили, де поховані Пантелеймон Куліш, його дружина Ганна Барвінок (Олександра Білозерська), та її брат.
Далі стоїть капличка, у якій задумані мрії збуваються.
Мені дуже сподобалося озеро у формі серця. До цього часу воно не змінило свою форму. Перебування в заповіднику надовго залишиться в нашій пам’яті.
Я думаю, що моя розповідь нікого не залишила байдужим і хочу, щоб при нагоді кожен відвідав ці святі місця.