Я зірвав квітку – і вона
зів’яла.
Я зловив метелика – і він
помер у мене на долоні.
І тоді я зрозумів:
доторкнутися до природи можна лише серцем!
(З вірша одного з болгарських поетів)
І дійсно – серцем! Сердечне, душевне ставлення до природи, практична допомога їй – це те, що нині, як ніколи, вимагається від усіх жителів планети.
Впродовж багатьох віків людина вважала себе «вінцем природи» і робила з нею все, що заманеться. Аж поки над нашою планетою не нависла примара глобальної екологічної катастрофи. Тепер ми схаменулися і хочемо повернутися назад, до рівноправних стосунків із флорою та фауною. Але позбутися давніх звичок не так просто. Вихід один — виховувати нові екологічно свідомі покоління.
В Україні протягом багатьох років проводиться акція «Не рубай ялинку!», що направлена на збереження зеленого багатства України – хвойних лісів. Акція спрямована не тільки на попередження незаконного вирубування хвойних дерев, а й на формування громадської думки про «ялинкову» проблему шляхом пропаганди заміни ялинок та сосен композиціями з гілок хвойних дерев, що дозволить значно скоротити попит на живі дерева, збереже життя багатьом лісовим красуням, на вирощування яких необхідно багато років і чималі кошти.
Регіональна програма охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів на 2003-2011 роки визначає одним із стратегічних пріоритетів у збереженні нашого довкілля створення умов для екологічної освіти та виховання населення, і в першу чергу молоді.
Традиційним є проведення акції «Не рубай ялинку, збережи її!» і в нашій школі, основна ідея якої – замінити ялинку зимовою композицією, що створить атмосферу новорічного свята і збереже життя зеленої красуні, адже збереження новорічних традицій не повинно шкодити природі.
Справді, не обов’язково вирубувати дерево, адже помешкання можна прикрасити ялинковими гілками або поставити штучну ялинку.
Проведення акції в нашій школі теж має свою історію. Конкурс із створення новорічних композицій вперше було проведено в грудні 2006 року. Щоразу ця акція набуває масштабності, до неї залучається все більша кількість людей, яким не байдужа доля красунь-ялинок. І щороку учні дивують своєю творчістю: використовуючи фантазію та різноманітні техніки і матеріали. В цьому році учні ще писали листівки-заклики, складали казки, малювали комікси.
Організаторами акції, що була проведена 23 -29 грудня 2009 року, виступили педагог-організатор Швед О.М., заступник директора з виховної роботи Марущенко О.С., президентський актив шкільного самоврядування (Сенченко Вікторія, Населевець Наталія, Швед Тетяна), голова малої ініціативні групи: «Зелений патруль» Долгорук Оксана, голова малої ініціативні групи «Дозвілля» Коваленко Вікторія. Акція відбулася за підтримки директора школи Сенченко Л.М. В заході взяли участь учні 3 –11 класів
Конкурсна комісія відзначила композиції, які не тільки були гарно виготовлені, але і цікаво представлені. Перше місце присуджено 11класу за композицію «Поліфонія часу» і 9 – «Ріг достатку».
Композиція "Поліфонія часу” уособлює в собі традиції святкування Нового Року різних часів. Сама «Ялинка» виготовлена з сучасного матеріалу –дощику, а прикрашена іграшками, яким 40 –30 років.
Кожен з елементів ікебани «Ріг достатку» має свою символіку, зокрема ”дідух” з соломи був символом Нового Року в стародавні часи на Україні, верба споконвіку є символом України, ялиця – символом здорового духу, омела – символом життя, довголіття, захисту від злих духів, амулетом і є традиційною новорічною прикрасою в Західній Європі. Білі гілки берези є символом зими. Така композиція, зберігаючи новорічні традиції багатьох часів, може стати оптимальною новорічною прикрасою сучасності, не знищуючи наші дорогоцінні ліси.