Жадівський ЗСО І-ІІІ ступенів імені Т. Г. Шевченка

 Вітаю Вас  Гость | Группа "Гости"

Наша адреса:
Чернігівська обл.
Новгород-Сіверський р-н.
с. Жадове вул. Центральна, 28
Жадівський ЗСО І-ІІІ ступенів
імені Т. Г. Шевченка
телефон: 2-34-86
Ел. пошта:
Жадівський ЗСО І-ІІІ ступенів імені Т.Г.Шевченка
До 75 річниці Перемоги
 До 75 річниці Перемоги
Дистанційне навчання
 Дистанційне навчання
Меню сайту
Знайти на сайтi
Профiль
П`ятниця
29.03.2024
17:36

                         
               
               
     
Статистика

Всього користувачів: 2516

Нових за місяць: 0

Нових за тиждень: 0

Нових вчора: 0

Нових сьогодні: 0


Статистика материалов:

Новин: 320
Фотографій: 4499
Коментарів: 20

Зараз на сайті: 1
Невідомих: 1
Користувачів сайту: 0


Міні-Чат
Погода
Свята України
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Сайти ЗЗСО району
Банер
 
Банер
 
Банер
 
Банер
 
Банер
 
Банер
 
Банер
 
Банер
 
Банер
 
Банер
 
Банер
 
Банер
 


Як доглядати за шкільною галереєю


Вітаємо Вас на офіційному сайті Жадівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Т.Г.Шевченка Семенівської міської ради!

    

Жадівська ЗОШ І-ІІІ ступенів







2009р.
ПІСНЯ КВІТІВ
Виростаєм на віконці,
Зацвітаємо на сонці,
Від водиці зеленієм,
Ми екологам радієм.

Ви нас, діти, доглядайте
І водою поливайте,
Щоб могли ми воду пити,
Треба землю розпушити.

Екологи любі! Часу не гайте –
Наше листя протирайте.
В школі вашій для нас, квітів,
Найщиріші друзі – діти.


Боротьба з простудою кімнатних рослин

     Рослині разом із сонячним світлом потрібне й повітря.
     На сонячному світлі рослина бере своїм листям з повітря вуглекислий газ для живлення — утворення цукру й крохмалю. Але водночас і вдень, при світлі, і в нічній темряві рослина дихає і листям, і квітами, і стеблами, і, особливо, корінням, так само, як і людина, вбираючи кисень і виділяючи вуглекислий газ.       Звичайно, здорова рослина протягом сонячного дня більше поглинає вуглекислого газу, ніж виділяє його за добу і більше виділяє кисню, аніж використовує для дихання.
      Рослинам потрібне свіже повітря. У не провітрюваній вогкій кімнаті вони починають хворіти, вкриваючись пліснявою та іншими грибками-паразитами.
      Ми зрозуміли що, відчиняючи кватирку, треба не простудити рослини. Адже, стоїть у теплій кімнаті рослина з тонкими листочками, з найніжнішими пелюсточками квітів, — і раптом на неї дмухає морозний струмінь повітря. Скрутяться, засохнуть і квіти, і листя.
     Відчиняючи кватирку взимку, рослини треба прибирати якомога далі. Навіть ранньої весни виставляти рослини відразу на відчинене вікно не можна, їх слід поступово привчати і до сонця, і до свіжого повітря. На зиму вікна треба добре замазати, щоб крізь шпарки на рослини не дуло.
     У школі підвіконня мармурові — вони дуже холодні. Щоб коріння рослини вберегти від сильного охолодження, горщики ставимо на дерев'яні підставки, яка прикриває їх з боку вікна. Така підставка корисна і влітку — оберігає горщики від перегрівання сонячним промінням.
     Усім рослинам необхідне тепло, тепле повітря. Але взимку для різних рослин потрібна неоднакова теплота повітря.
     Повітря потрібне корінням рослин. Без повітря вони не можуть рости, не можуть утворювати дрібненькі кореневі волоски, крізь які рослини вбирають воду і соляні розчини.
     Повітря до коренів надходить двома шляхами: через стінки горщиків та через поверхню землі.
     Стінки чистих матових череп'яних горщиків пронизані найдрібнішими отворами, тому не можна фарбувати їх олійною фарбою, обклеювати папером, не слід тримати рослини і в металевих банках, каструлях або у фаянсовому посуді. Якщо поверхня горщика забруднилася, покрилася мохом і пліснявою, ми обчищаємо й обмиваємо теплою водою з содою.
    Дуже ущільнену землю у горщиках обережно розпушуємо дерев'яною паличкою, не ушкоджуючи коріння. 
     Повітря й тепло — необхідні умови для життя, і ними слід забезпечити рослину.
Складна процедура поливання
     Прочитавши наукову літературу, ми дійшли висновку, що найскладніше в догляді за рослинами — це поливання.
      Здавалося б, що тут складного, — треба тільки не забувати щодня поливати.
      Більшість любителів квітів вважає, що визначити час поливання теж дуже просто. Мовляв, одразу ж видно, що рослині потрібна волога — листя никне, в'яне, земля в горщику стає сухою й сірою. Якщо підняти такий горщик, виявиться, що він зовсім легкий. Чи час поливати, можна визначити навіть по звуку: якщо при постукуванні пальцем по горщику звук буде лункий — треба поливати, якщо ж глухий — земля ще волога.
      Та, певна річ, не можна чекати, поки рослина зав'яне: після цього багато рослин важко «відходять», — в'янення виснажує їх.
      Буває, що листя в рослини в'яне, хоча земля вогка, а при повторному поливанні в такої рослини починає опадати здорове листя. 
     Якщо понюхати землю в горщиках з такими рослинами, відгонить прокислим, а іноді чути запах нашатирного спирту.
      Перевернувши рослину стеблом донизу й, постукавши по боках, зняли горщик з коріння і побачимо, що коріння почало гнити. Ми пообрізувати гниле коріння та частину стебел і посадили рослину в тісніший горщик з вологим піском.
      Якщо рослину, як кажуть садівники, «залили», і земля закисла, а в кислому ґрунті загнилося коріння. Якщо загнивання досягло стебла — рослина загинула. Лишається тільки використати гілки на живці.
      До закисання призводить часте поливання в зимовий час і застоювання води через відсутність дренажу в горщику. Повітря не може проникнути в горщик, де застоялася вода, й корені перестають дихати.
        І, нарешті, холодна вода з-під крана губить рослини. Коріння майже не всмоктує холодну воду. Вода з температурою 0° всмоктується коренем в сім раз повільніше за воду, що має + 20° С.
       Як же слід поливати рослини?
      Поливати треба теплою водою, градусів на два вище за кімнатну температуру, або принаймні такою, що ніч простояла в кімнаті. Така вода необхідна для субтропічних рослин, особливо взимку.
      Тропічні рослини можна поливати ще теплішою — 20—25°. Такою водою потрібно поливати й інші рослини, якщо ми хочемо прискорити ріст і розпукування пуп'янків.
      Не можна поливати рослини перевареною водою, бо в ній немає розчиненого повітря. Погана для поливання й жорстка, вапнякова колодязна вода.
      Найкраща вода для поливання — дощова й річкова.
      Час для поливання рослин улітку — вечір, а взимку — ранок. У спеку поливають і вранці, і ввечері. На сонці поливати рослини не слід, бо краплі води, що потрапили на листя і стебла, мов маленькі збільшувальні скельця, збирають у пучок сонячне проміння й завдають рослині значних опіків.
     При поливанні, звичайно, треба враховувати, звідки рослина родом, — чи потребує вологості, чи ні. Враховується також розмір горщика. Рослини в маленькому горщику поливають частіше, у великому — рідше.
     
      Нарешті, влітку, коли рослини ростуть, їх поливають щедріше, ніж узимку і в холод, коли вони перебувають у спокої.
      Кактуси поливають, якщо земля вже зовсім просохла. Такі ж рослини, як гортензія, колеус, пейрескія, хлорофітум і цисус, люблять щедре поливання.
      Поливати рослини краще не так часто, але правильно, щоб уся земля змокла і трохи води вилилося в піддонник.
null     Якщо земля пересохла, вся вода відразу ж виливається у піддонник. В такому разі треба налити в піддонник води, щоб земля повільно промокла знизу.
      Знизу, з піддонника, поливають цибульні й бульбові рослини: тюльпани, цикламени, бо вони загнивають, як вода заллє їх.
Взагалі поливати треба обережно, легким струменем, що не робить заглибин у землі, не забризкує листя.
      Якщо немає поливалки, можна пристосувати пляшку, в шийку якої вставляють корок із двома скляними трубками. Одна трубка доходить до самого дна — крізь неї у пляшку надходить повітря. Друга — коротша, витягнута догори. Через неї дуже зручно поливати рослини.
       Крім того, листя рослин, особливо тропічних, необхідно майже щодня обприскувати (не на сонці) з пульверизатора. Рослинам із оксамитним листям, як, наприклад, пеларгонія, часте обприскування шкодить (волоски затримують краплини, і листя може загнитися).

      Волога дуже потрібна рослинам, але в міру. Складність процедури поливання саме в тому й полягає, щоб правильно визначити оту міру вологи для кожного з ваших «вихованців».
«Банний день» для рослин
      Гігієна необхідна й для рослин.

      Якщо листя рослини вкрите пилом і навіть павутиною, вона не може добре рости. Рослини треба мити. Для цього ми підігріваємо воду, готуємо зелене (рідке) або просте мило, губку або м'яку ганчірочку, м'яку щіточку (зубну) або пензлик. Рослини з жорстким шкірястим листям, особливо ж складчастим, як у фінікової пальми, спершу треба почистити від пилу м'якою щіточкою. Навіть кактуси доводиться чистити пензликом. 



      Потім рослини підстригають. Обрізують усі сухі гілочки й зів'яле листя. 
      Після цього по черзі ставлять кожен горщик у порожню миску і миють, поливаючи теплуватою водою, витираючи кожен листочок губкою чи ганчірочкою. Шкірясте листя, особливо забруднене, миють мильною водою. Миють і стебло, й гілочки. Звичайно, дуже терти губкою не можна, бо в рослин шкірочка тоненька, уникали й попадання мильної піни на землю, бо коріння рослин не терпить мила. 

      Одразу заблищало позеленіле листячко, наші рослини погарнішали й набрали святкового вигляду.
      Хай не квітне наш віконний сад, але він уже не виглядає сірим і похмурим, навпаки, наче помолодів, і вабить око свіжою зеленню, і ми не раз підходили до вікна з думкою: «Чи бач, якими гарними стали квіти після бані».
Земляна кухня для кімнатних рослин

     П'ять умов необхідні для життя рослин:
Світло.
Повітря.
Тепло.
Волога.
Живлення з ґрунту.
      Яке ж живлення необхідне рослинам із ґрунту? Сім різних солей, розчинених у воді. Чотири солі є в ґрунтах навіть надміру, а от трьох рослинам здебільшого бракує.
      У складі цих солей є такі речовини: азот, фосфор і калій.
      Людині для харчування потрібні складні органічні речовини: жири, білки й вуглеводи (крохмаль і цукор), а рослині — азот, фосфор, калій і (ті, яких є доволі в ґрунті) сірка, кальцій, магній та залізо. Тому й удобрюють землю азотистими, фосфорними та калійними добривами.
      Ми удобрюємо свої рослини гноєм або гноївкою. Тому, що гній також має в своєму складі ці солі, і рослини саме й живляться ними, а не органічними речовинами. 
      Весною і влітку, коли рослини ростуть, землю, з якої вони живляться, удобрюють. Добрива вносять, поливаючи рослини.
     Ми знайшли кілька «обідніх меню», що їх пропонує «земляна кухня». До найпоживніших і найбагатших меню ми можемо віднести мінеральні суміші за рецептом, виписаним для традесканції. Якщо є мінеральні солі, можна зробити «поживну суміш доктора Вагнера»:
1,5 грама фосфорнокислого аміаку,
1.4 грама азотнокислого калію,
0,5 грама калійної солі,
2.5 грама чилійської селітри,
4,0 грами сірчанокислого аміаку.
     
      Всю цю суміш розчиняють у десятьох літрах води. 
      Перш ніж живити добривати, рослину треба напоїти чистою водою.
«Годують» рослини увечері. Добривами поливають не частіше, як через два тижні.
Зараз у продажу є й готові суміші: «пальміт», «примулат», «цитрус», які треба вживати згідно з рекомендацією на етикетці.
      Можна підживлювати рослини відповідно до того, чому ви надаєте перевагу в рослині — квітам чи буйному листю. Якщо хочете мати квіти, поливайте фосфорним добривом — розчином суперфосфату (один грам на один літр води). Листяні рослини, які погано розкущуються, поливають азотними
(селітра — 0,5 грама або сірчанокислий амоній — один грам на один літр води) і калійними солями (один грам на один літр води). Поливають з розрахунку одна склянка — 200 грам розчину — на один кілограм землі.
       Якщо хтось не зможе дістати потрібних мінеральних добрив, то не варто хвилюватись: у нашій кухні є й доступніші поживні речовини. Сильним, найпоживнішим і найбільш повним добривом є курячий та голубиний послід — п'ять грамів посліду розмішують в одному літрі води й дають тиждень бродити, а потім розводять наполовину водою й поливають.
        Гарним добривом є й гноївка. У відро насипають свіжого коров'ячого або кінського гною і, доливши водою, дають бродити десять днів. Потім проціджують і для поливання розбавляють дев'ятьма частинами води, тобто роблять 10-відсотковий розчин.  
null 




      Коли миєте м'ясо — не виливайте воду, а поливайте нею кімнатні рослини. Кров — чудове азотне добриво (проте жир погано впливає на рослини). Азотистим добривом може бути й розтерте на порошок сухе листя лободи, що росте на смітниках.
        У земляній кухні з осені мають бути заготовлені необхідні запаси різних сортів рунту.
        Заготовляють дернову землю. Дерен знімають із лугових глинястих і суглинистих ґрунтів і зберігають шматками в ящиках. Перед садінням рослин дерен подрібнюють на шматочки завбільшки один сантиметр і вибирають неперегнилі кореневища.
         Листяну землю заготовляють у листяних лісах: під опалим листям беруть шар перегною сантиметрів п'ять завтовшки.
         Торф'яну землю заготовляють на висохлих болотах. 
З парників беруть перегнійну землю.
На березі річки збирають білий або жовтуватий промитий пісок, дрібну гальку й черепки для дренажу.











      Всі запаси укладають в ящики й зберігають до весни в прохолодному місці. Добре навіть, якщо вся ця земля промерзне. Треба тільки, щоб вона не пересохла дуже, тому її трохи зволожують.
      З цих різних сортів землі добрий кулінар-садівник приготує для кожної рослини відповідно до її смаку поживний обід на цілий рік.
      Тим «вологолюбам», яким потрібен глинястий ґрунт, що довго тримає вологу, проте не закисає, дають дернову землю; тим, що потребують легкої поживної їжі, — листяну. Якщо треба, щоб у рослини розрослося гарне мичкувате коріння, підсипають торф'яного ґрунту, але поливають обережно, щоб він не закис. «Сухолюбам» кладуть пісну, суху землю. Для підсиленого живлення йде перегній. Щоб забезпечити доступ повітря до коренів, необхідний пісок, що розпушує ґрунт.
       Наводимо різні суміші землі, необхідні для певних рослин.
       А для деяких рослин землю готують не за вказаними рецептами, а за особливим замовленням.
       Кактусам — цереусам, ехінокактусам, ехінопси-сам — дають пухку глинясто-дернову землю з домішкою крупного піску та битої цегли (на дно).
       Для циперуса необхідна торф'яна земля, змішана з перегноєм. Для цисуса — пухка глинисто-дернова земля; для філокактуса — суміш № 4 з домішкою моху; для амариліса — суміш № 2 з домішкою перегною Для винограду необхідне вапно.
 

     Вибирайте перше-ліпше живлення для ваших рослин, адже заготували його доволі на всі смаки.
Весняне пересаджування
     Щовесни у березні — квітні кімнатні ми переживаємо відповідальний період. Рослини починають рости, вони потребують підвищеного живлення, їхньому корінню вже тісно в минулорічних горщиках, і треба міняти землю. Рослини необхідно пересаджувати, що ми й робимо.
      Не можна висаджувати рослини з маленького горщика одразу в дуже великий. Треба, щоб старий горщик тільки щільно входив у новий, тобто був на два-три сантиметри ширший в діаметрі.
      Усі горщики, в які будемо пересаджувати рослини, щіткою вимиваємо гарячою водою з милом і содою, щоб вони не пліснявіли. Добре відмийте горщики од мила.
      На дно горщиків кладемо купкою, щоб затулити отвір, черепки, потім насипте шар крупного піску на ½-1 сантиметр (залежно від розміру горщика) для дренажу. Для кактусів та інших ксерофітів дренаж роблять більший.
      Кожну рослину перекидаємо й знімаємо з неї горщик. Паличкою легенько обтрушуємо стару землю. Ножем або лезом бритви зрізаємо загниле коріння. Після цього грудку землі, переплутану корінням, опускаємо у новий горщик так, щоб коренева шийка стебла (місце переходу в корінь) була на поверхні. Довкола грудки насипаємо потрібної цій рослині суміші землі. З допомогою тупої дерев'яної палички та постукуванням горщика об підлогу ущільняємо землю, щоб не було порожнин. Пересаджену рослину добре поливаємо (крім пальм і кактусів, які три дні не поливають). Вдруге поливаємо через кілька днів, коли земля зверху ледь-ледь підсохне. Пересаджувати рослини треба швидко, щоб не обсихало коріння.
      Під час пересаджування великі кущі розділяємо. Кореневища великих рослин розрізаємо на дві-три частини. Відокремлюємо нові паростки й садимо їх у маленькі горщички.
      Пересаджені рослини, особливо крупні кактуси, погано тримаються в новому розпушеному ґрунті, і щоб вони не похилилися, в горщик устромлюємо два-три обструганих кілочки.
     Одразу після пересаджування рослини не виставляють на сонце, а кілька днів витримують у затінку, обприскуючи. Пересаджені рослини якийсь час хворіють: коріння їхнє потривожили, і поки виростуть нові кореневі волоски, вони не можуть нормально живитися.
     Пересаджування — це складна й відповідальна операція.
     Хірургічні операції
      Одразу ж після пересаджування треба приступити до хірургічної операції. Рослини необхідно частково обрізати.
      Роблять це, щоб привести до рівноваги листкову, випаровуючу систему з кореневою — всмоктуючою.
      При пересаджуванні рослина втратила частину коренів. Втратила і всмоктуючі кореневі волоски, які щільно прилипли до часточок землі. Коріння неспроможне забезпечити вологою все листя, що випаровує її, і частина гілок після пересаджування всихає.
      Та й не тільки через це ми вдаємось до обрізування рослини, а ще з метою правильно виховувати її. Не можна, щоб пеларгонії, фуксії, лігуструми, олеандри росли тонкими довгими стеблами без листя. А саме такі стебла з листочками на довгих черешках виростають за зиму в теплих, але малоосвітлених кімнатах у пеларгоній, фуксій та інших рослин. Обріжемо коротко їхні стебла й гілки — і вони будуть рости гіллястими й рясними.


                           Корисні сайти
Сайт Міністерства освіти і науки України ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ Урядовий портал Інформаційна система управління освітою Сайт Чернігівської обласної державної адміністрації  Сайт управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації  Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти Семенівська міська рада Чернігівської області Відділ освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради Чернігівської області Сайт м. Семенівка Сайт вчителю, учням та батькам Освітній портал «Педагогічна преса»  Украина онлайн Нова Українська школа